Gramatika a způsob vyjadřování na Fóru.

Začněte číst zde vše o tom jak přispívat do diskuzí.

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Julek | stř zář 30, 2009 12:22 pm

Gramatika a způsob vyjadřování na Fóru.

Přátelé, uživatelé, kolegové moderátoři,

název tématu vám má napovědět, o čem bude v dalším textu řeč. Jelikož jsem zde často napadán (a jindy naopak chválen) některými uživateli za to, že z tohoto fóra dělám školení mateřského jazyka, rozhodl jsem se napsat o svých pohnutkách, které mě k tomu vedou.

1. Netvrdím a nikdo po vás nevyžaduje, že musíte používat SPISOVNÉHO jazyka. Můžete psát tak, jak vám "zobák narost", tedy běžnou hovorovou řečí. Tím není myšlen jakýkoli studentský slang, který komolí slova, používá stejně znějících písmen (fšak, gdybych, wjeci, apod.).

Jako příklad použiju to, že v týhle modrý větě a vlastně v celym tomhle modrym textu, už píšu hovorově, ale furt dodržuju správnej pravopis. Když vemu text ze známý písničky "nepudu domu, nepudu domu, byl bych doma bit", tak je to sice nespisovný, ale v hovorovým jazyce tam nejsou gramatický chyby.

2. Tím se dostávám k problému dalšímu a tou je pravopis. Stejně tak mohu napsat "nepudu domu....bil bich doma byt". Rázem jsou tam 3 hrubky a začíná být problém. I když to zní stejně, jako u verbálního projevu, psaná podoba je již nesmysl.

Jedním z problémů je to, že pro pisatele je to jeho vizitkou a jako takového jej já osobně nedokážu brát příliš vážně. Buďto je to lajdák a jen si nedává pozor (i když tohle mi nesedí, protože takové chyby dělat mně osobně nejde - nemusím přemýšlet o tom, kde má být "y" nebo "i", případně "s" nebo "z", "mě" a "mně", mám to v sobě nějak zautomatizováno a jde mi to samo), anebo byl lajdák ve škole a naučil se to špatně, anebo to prostě ignoruje.

Tak jako tak, v mých očích poklesne na nižší až nízkou úroveň a s takovým člověkem se pak těžko diskutuje. Vypovídá to vlastně o jeho charakteru. Dnes je to bohužel trend, zdá se mi, že škola výchovu k mateřskému jazyku dost zanedbává, je zde hodně mladých lidí, kteří neumí pořádně česky (slovensky).

Když se takový člověk zapojí do diskuse, bývá to někdy utrpení. Z předložek tvoří předpony, nepoužívá interpunkci, tečky za větou a velká písmena na začátku nových vět. Nedělá alespoň jednoduché odstavce, někdy je dlouhý příspěvek psán jako jedna věta a společně s hrubkami a překlepy (ty se dají tolerovat) je celý text nesrozumitelný.

Pro kultivovaného člověka jistě nebude problém si po sobě celý text znovu přečíst a opravit chyby a případné překlepy. Podle délky příspěvku to nezabere více než 1-2 minuty času. Ten, kdo si myslí, že tím něco uspíší, když to okamžitě odklepne, je na velkém omylu. Naopak, svým projevem rozkroutí hlavy mnoha čitatelů, kteří si o něm pak mohou pomyslet ledacos. Některé to vyburcuje k reakci a napomenou ho, jiní si to nechají pro sebe.

Jakmile jej ale napomene moderátor (třeba já), mnohdy jsem napadán takovým "dotčeným" pisálkem, že mu zde dělám ostudu, červenou barvičkou jej zesměšňuji a pak se k němu přidají další, kteří mají sami máslo na hlavě. A při tom se už dávno zesměšnil sám. K tomuto bodu by to asi stačilo a přejdu k bodu č.

3. Velmi důležitá věc, kterou bych tady pro fórum nejraději zavedl jako nařízení, je správný název tématu. O tom se nebudu rozepisovat, máte to v pravidlech.

Jen to upřesním. Takový název je něco jako kapitola v obsahu knihy. Zde neomlouvám ani hovorovou řeč. Představte si, že budete něco hledat pomocí vyhledávače. Nenajdete to, když klíčové slovo bude mít překlepy, bude zkomoleno nebo napsáno hovorově či pravopisně a terminologicky nesprávně. Považte, že lidé tu hodně hledají, ale spoustu toho nenajdou díky tomu, že je výraz zkomolený.

Mějte vzájemné ohledy na sebe jako uživatele, jsou vás tu stovky. Zamyslete se nad zněním názvu tématu a pak jej teprve napište a potom po sobě zkontrolujte. Nikdo vás nehoní, ale následný vzniklý chaos je pak příčinou stesků uživatelů, že nemohou něco najít. Pokud je váš příspěvek návodný, tedy někomu něco radí a je to rada konstruktivní a fungující, používejte správných odborných termínů i ostatních tématicky zaměřených výrazů, které mohou být potenciálním pátračem lehce vyhledány.

Nevymýšlejte si své vlastní varianty slov (setkal jsem se tu např. s výrazem, kterým mělo být správné "tethering", ale viděl jsem jej tu v různých jiných podobách (thetering, theatring apod.) a u toho dovětek "nebo jak se to píše". Přeci než to napíšu a nevím, jak se to přesně píše, podívám se někde na webu do slovníku, obzvláště, když to má být návodná informace.

Věřte tomu, že "theatring" tady nikdo hledat nebude a při tom může být použito toto slovo v jinak výborném návodu. Takový se tady ovšem na fóru ztratí a nikdo je již nenajde. Ne každý má intuici a zkouší vyhledávat podobně vypadající slova. Pak vyhledávání vzdá a hromadí se nám tu příspěvky, vyžadující pomoc a následně jsou znovu odkázáni na hledání.

Dopadne to tak, že se takový uživatel začne vztekat, co jsme to za fórum, když neumíme poradit a jenom: "Hledej, hledej!" Vznikají z toho emoce, z nich negativní diskuse a vlákno se začne hemžit spamy, OT poznámkami a v tom horším případě i nehezkými PM na adresy moderátorů. Při tom je nutno si uvědomit, že vše je v rukou vás uživatelů a jak si budete fórum obhospodařovat, takové ho budete mít.

Závěrem se dostávám opět ke své druhé větě na začátku tohoto povídání. Počítejte s tím, že JÁ půjdu po každém gramatickém prohřešku a budu jej stírat. Nejsem tady sice pořád a určitě mi něco unikne, někdy jsem i tolerantní a přivírám oči, pokud je jinak příspěvek plodný, výmluvný a hlavně SROZUMITELNÝ, ale když tu budu a něco mě udeří do očí velkou silou, nebudu mít slitování.

A všem náctiletým a vůbec teenagerům dávám dobrou radu: trénujte si psaní na klávesnici a zamýšlejte se nad gramatikou. Tak, jak vystupujete tady, budete v životě vystupovat i ve svém zaměstnání. Nedělal bych šéfa někomu, kdo má v pracovní náplni psaní textů a při tom není schopen dodržovat zásady pravopisu, slohu a vyjadřování vůbec. A jako takový šéf bych nebyl zdaleka jediný na světě. Mateřština je základ a vizitka každého. Každý zaměstnavatel si okamžitě udělá o člověku obrázek již z jeho životopisu, který přikládá k žádosti o zaměstnání.

Doufám, že jsem u vás nenavodil svým psaním zívací reflex a nepovažujete je za jakékoli mentorování, přestože nepoučitelné by mělo poučit.

Děkuji, pokud jste dočetli až sem.


(Written & Edited by Beavers)


Pravidla korektní diskuse :


Zdroj: Pravidla korektní diskuse

Matěj Šuster

Steven Horwitz na téma, jak by klasičtí liberálové měli počínat v diskusi se svými názorovými oponenty.

Diskusi mezi názorovými oponenty často narušuje až znemožňuje křečovitá snaha si druhého člověka démonizovat a podsouvat mu vysloveně zlovolné motivy, popř. jej vykreslovat jako totálního idiota, jenž není schopen se vymanit ze své primitivní omezenosti.

1) Dokud není jasně prokázán opak, vycházejte z předpokladu, že záměry jiných lidí jsou dobré a jejich cílem je změnit svět k lepšímu.

2) Nepřipusťte však, aby si ostatní lidé monopolizovali morální "výšiny" pro sebe sama; trvejte na tom, že vy také chcete změnit svět k lepšímu.

3) Seznamte se pokud možno s co nejvíce odlišnými stanovisky a protiargumenty vůči Vašemu postoji a znejte tato stanoviska i protiargumenty co nejlépe.

4) Důsledně se v praxi držte toho, co ekonom Ludwig Lachmann nazýval "principem vstřícné interpretace", tj. interpretujte výroky i argumenty ostatních lidí v co nejlepším a nejpříznivějším světle (zejména přicházejí-li v úvahu různé výklady daného tvrzení či argumentu, má pozn.).

5) Předkládejte své vlastní dobře promyšlené argumenty a podložte je relevantními důkazy.

6) Otevřeně uznejte případy, kdy Vaše argumentace či důkazy mají slabinu či mohou být příliš jednostranné. Tím prokazujete svou otevřenost či nepředpojatost, jakož i schopnost posoudit kvalitu svých argumentů s kritickým odstupem.

7) Konečně, čiňte vše výše uvedené s úsměvem na tváři a s jemným smyslem pro humor.

napsal RONY

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek
Administrator
Administrator
 
Příspěvky: 9818
Registrován:
pát říj 12, 2007 9:32 pm
Bydliště: Údlice

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Pravidla fóra!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé