H: Výdaje pod kontrolou - APP

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Pravidla fóra
V tejto sekcií uverejňujte informácie o zaujímavých aplikáciách. Váš príspevok by mal obsahovať názov aplikácie, popis, screenshoty či video a zdroj. Pred otvorením novej témy si overte vyhľadaním už existujúce vlákno o aplikácií, o ktorej chcete diskutovať.

@solokaprik | sob srp 24, 2013 7:25 pm

H: Výdaje pod kontrolou - APP

Hledám nějakou dobrou app na zapisování výdajů, chtěl bych v tom mít přehled.

Jen mně trápí otázka jak je to se zálohou v takové aplikaci? Když z ničeho nic něco bude s telefonem, budu mít někde tyto data uložené?

Díky!
Apple iPhone 5 16GB - black
Apple iPad Mini 16GB wifi - black
Apple iMac 21,5" (late 2012)
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován:
čtv kvě 31, 2012 2:48 pm
Bydliště: Vidíte ten palác? Tak tam ne.. (Praha, Czech Republic)

Uživatelský avatar cuting | sob srp 24, 2013 8:03 pm

Re: Výdaje pod kontrolou - APP

A co si udělat v Pages jednoduchou tabulku, kterou budeš sdílet se svým iCloudem ?
 Apple hračky 
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
 
Příspěvky: 2259
Registrován:
úte čer 07, 2011 8:45 pm
Bydliště: Praha

ls8 | sob srp 24, 2013 8:55 pm

Re: Výdaje pod kontrolou - APP

Používáme doma MoneyWiz - aplikace pro iPhone, iPad i Mac, data se synchronizují mezi všemi zařízeními.

https://itunes.apple.com/us/app/moneywi ... 21456?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/moneywi ... 35244?mt=8
Naposledy upravil ls8 dne pon srp 26, 2013 4:37 pm, celkově upraveno 2
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

HerBear | pon srp 26, 2013 9:57 am

Re: Výdaje pod kontrolou - APP

Mě jako ideální přišla ALL Budget, je tam všechno co jsem potřeboval, rozdělení income na další kat. a možnost torby vlastních. generuje to přehledné grafy a dají se udělat pravidelné události. (jinak jsem testoval ještě expense... je podobná ale nelíbil se mi tolik ui)
Host
Host
 
Příspěvky: 20
Registrován:
pon srp 26, 2013 9:24 am

Uživatelský avatar brosl | pon srp 26, 2013 10:09 pm

Výdaje pod kontrolou - APP

Na jednohuchou evidenci je skvělá aplikace TapToTrack. Zálohuje se na web a nebo v iTunes na počítač. Minimalistický design a skvělé grafy. Má i svoje web rozhraní pro detailnější analýzu.

Lze jednoduše sdílet jednu "kasičku" mezi více iZařízeními.

bo
Host
Host
 
Příspěvky: 12
Registrován:
pon kvě 02, 2011 10:41 pm
Bydliště: Brno

Lincoln Six Echo | úte srp 27, 2013 6:07 am

Re: Výdaje pod kontrolou - APP

  • iPhone 6s
  • Mac mini (Late 2012) | MacBook Pro (Early 2015)
  • AirPort Extreme 5th gen
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3739
Registrován:
pát čer 25, 2010 8:53 pm

harleymaster | úte srp 27, 2013 10:32 am

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Ja pouzivam HomeBudget, ma to icloud sync a zalohu, muzes si tam nastavit kategorie podle sebe. Mas tam vystupy, prehledy, reporty...
Host
Host
 
Příspěvky: 4
Registrován:
ned lis 04, 2012 9:25 am

sk8er_b0y | pon zář 16, 2013 10:46 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

mne sa velmi paci a pouzivam spendee
https://itunes.apple.com/us/app/spendee ... 61140?mt=8
Finance
14.07.2023 17:03
Velikost: 91 MB
Cena: US$ 0
Hodnoceni: 4.59464
od 4971 lidí
QR code
Cleevio s.r.o.
Spendee Money & Budget Planner 5.3.6
Save money effortlessly! Spendee is a FREE budgeting app already loved by almost 3.000.000 people around the world that track their spendings and optimize their budgets.

Seeing all your financial habits enables you to stick to your goals and be organized in what's important. Take responsibility and know exactly where your money goes. With Spendee, you can be your own money manager. It's that easy!

MAKE YOUR MONEY SHINE

• See All of Your Money in One Place
Connect Spendee with your online banking, E-Wallet (e.g. PayPal) or crypto-wallet (e.g. Coinbase) and see your wealth in one place.

• Organize & Analyze Your Expenses
We'll help you see your finances in the big picture! Imagine your data being automatically categorized, displayed in simple infographics, stylish graphs and clever insights that help you on your way to your dream savings and proper financial health!

• Optimize Your Spendings
Save money for categories you spend the most on by creating budgets and sticking to them! We'll notify you on your progress to make sure you are in green numbers and maintaining positive cash flow.

• Learn Through Personal Insights
Embrace financial awareness. Let us become your best financial friend which proactively helps you to manage your personal finances and build a sustainable emergency fund. We're ready to give you tips & tricks to help you with your daily decision making.

MORE KEY FEATURES

• Budgets - to help you stick to your financial goals
• Wallets - organize your cash, bank accounts or different financial occasions
• Shared Finances - to efficiently manage money with partners or flatmates
• Multiple Currencies - to handle vacation finances with ease
• Labels - to mark and analyse transactions in more depth
• Dark Mode - to enjoy in eye friendly environment
• Web Version - to see your finances on a bigger screen
• Secure Data Sync - to keep your details private, confidential and safe

AWARD WINNING DESIGN

Starting with Spendee is easy thanks to its intuitive design. And the more you use it, the more valuable it gets, rewarding you with attractive charts that show you where your money is going, how you're doing compared to previous periods & much more. We believe in beautiful design - and thanks to that, we'll guide you to better financial decisions with ease.

Download Spendee now! Sync your bank account to be your own money manager & get ahead of your finances. It's easy, effective and enables you to save and plan for the future.

Follow us on our social media @spendeeapp or email us at hello@spendee.com

Terms of Use: https://www.spendee.com/terms-of-use
Privacy Policy: https://www.spendee.com/privacy-policy
Help centre: https://help.spendee.com
VÍCE O APLIKACI
Powered by iPhone.cz
Host
Host
 
Příspěvky: 57
Registrován:
pát úno 04, 2011 11:38 am

wsd | pon lis 18, 2013 11:30 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

vyzkousej Expenses.to, v ceske lokalizaci

https://itunes.apple.com/sk/app/vydaje/id738432964?mt=8
Host
Host
 
Příspěvky: 7
Registrován:
pon lis 18, 2013 4:12 pm

Jules | pon úno 03, 2014 11:12 pm

Sledování výdajů

Nemáte někdo tip na šikovnou aplikaci na sledování výdajů?
Uvítal byl českou lokalizaci.
Naposledy upravil iTukan dne úte úno 04, 2014 8:03 am, celkově upraveno 1
Důvod: tady jich máš dost, příště zkus vyhledávání... přesunuto...
Host
Host
 
Příspěvky: 28
Registrován:
čtv úno 07, 2013 2:13 pm

Renik | ned čer 15, 2014 6:00 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

tiez som sa po nejakej obzeral, nakoniec som zvolil Spendee a som spokojny :)
MacBook Pro Retina 13” 2016 | 2 GHz Intel Core i5 | 8 GB 1867 MHz LPDDR3 | 256 GB SSD | Intel Iris Graphics 540 | MacOS Sierra
iPhone X 256GB Space Gray
Apple TV 4 64GB
Senior uživatel
Senior uživatel
 
Příspěvky: 821
Registrován:
ned pro 05, 2010 8:53 pm

Uživatelský avatar Manek49 | ned čer 15, 2014 6:29 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Jednoznačně Spendee.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 573
Registrován:
čtv lis 14, 2013 6:23 pm
Bydliště: Horní Branná

ls8 | úte čer 05, 2018 2:51 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Spendee vypadá super, ale zadarmo nabízí jen jednu hotovostní peněženku a žádný bankovní účet. Bez premium účtu tedy v podstatě nepoužitelná. Navíc neumí Duplikování operací, transfery ani dělení transakcí.

Testuju Fentury - zdarma nabízí neomezený počet manuálních účtů a peněženek, neomezený počet transakcí, jeden účet online propojený přímo do banky. Aplikace zdarma, webové rozhraní zdarma. Umí převody mezi vlastními účty, vlastní kategorie, duplikování a dělení operací.

Premium účet (50USD ročně) umožňuje neomezený počet online připojených účtů.

https://itunes.apple.com/us/app/fentury ... ?ls=1&mt=8
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

TheSalko | stř čer 06, 2018 2:31 am

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Uz vela rokov pouzivam Debit & Credit. Vychadzal zjavne z MoneyWiz (krory som mal tiez kupeny), iba dramaticky sviznejsi.

https://itunes.apple.com/sk/app/debit-credit/id882637543?mt=8
Finance
06.03.2024 12:19
Velikost: 22 MB
Cena: US$ 0
Hodnoceni: 4.7545
od 1833 lidí
QR code
Ivan Pavlov Pty Ltd
Debit & Credit 6.3.2
If you are looking for a personal finance app that is convenient, easy to use and at the same time has enough features, then Debit & Credit is the right app for you.

• All Accounts in One App
Keeping financial records was always a bit of a hassle. But now you can actually enjoy it. See all your accounts in one place and switch between them with one simple touch.

• Super Fast
Creating a new transaction now takes a matter of seconds. It has never been easier with gestures and other features that we developed for you. And we will never require you to make dozens of unnecessary taps to accomplish simple tasks.

• Locations (Geotagging)
Shopping frequently at the same place? Save its location to record expenses even faster. You can also get a list of saved payees sorted by distance.

• Budgets & Scheduled Transactions
Do you want to budget expenses on a particular category? No problems. Do you plan to make a transaction in the future and want to be reminded about it? Consider it done.

• Financial Plans
Plan ahead by creating a financial plan for the next year. Compare your performance against it and see your future net wealth.

• Reports
We believe in clean, crisp reports that are easy to read and understand. See where and what do you spend your money on. Other types of reports are available too.

• iCloud Sync
We will never ask you to create an account or provide any personal details. All data is stored in iCloud, it is not available to anyone except you.

• Shared Accounts
Do you want to share some of your accounts with someone else? No problems, you can share selected accounts via iCloud while keeping other accounts private. Great for managing family finances!

• Bank reconciliation mode
Sometimes we all need extra help to keep our accounts in shape. You can easily reconcile your accounts with bank statements in the app to eliminate any disparities.

• Importing data
We know how important it is to be able to import transactions from your financial institutions. That's why we support CSV, QIF, QMTF, OFX and QFX files. And you can also choose which particular transactions to import from a file, something that not all financial apps know how to do.

• Color Themes
Eight color themes are available for selection in the app settings in case if you want to customize your experience.

• Watch App
Create new transactions on the go with the Apple Watch app. You can also check your budgets and pay scheduled transactions with it.

• Powerful features
Split categories, pending transactions, URL schemes, file attachments, transaction tags, Siri, Touch ID and Face ID support, printing reports and saving them as PDF files - all those and many other features are at your disposal when you need them.

• Mac version of the app
You can download macOS version of the app on the Mac App Store. It has even more features and syncs fast with the iOS companion via iCloud.

Some features are limited to premium version subscribers. Premium version is an annual subscription. Our privacy policy, as well as subscription terms are available at https://debitandcredit.app/privacy-policy-with-terms.html.

In case of any questions please don't hesitate to contact support@debitandcreditapp.com.
VÍCE O APLIKACI
Powered by iPhone.cz
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 250
Registrován:
pát říj 30, 2015 8:47 am

Uživatelský avatar 2L8 | ned čer 10, 2018 8:29 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Penazenka
iPhone 3G, iPhone 5, iPhone 7 iOS 13 bez JB, AirPods
iPhone expert
iPhone expert
 
Příspěvky: 1716
Registrován:
pát říj 24, 2008 6:16 pm
Bydliště: NR

Shoowman | pát srp 10, 2018 12:46 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Použivám Spendee už 2 roky. Nemůžu na ní dopustit. Hlavně mám pocit, že to vyvinuji češi a dostali nějakou cenu... myslím, že startuproku. Už jsem naučenej a po každém výdaji zapíšu položku. Hrozně moc jsem utrácel, tak jsem aspoň věděl, kde optimalizovat. Nejdražší položka byla skupinka výdajů ,,chlast a party,, a ,,restaurace,, a cestování. Už si víc vařím a míň piju :D
Host
Host
 
Příspěvky: 2
Registrován:
čtv srp 09, 2018 4:18 pm

Jirka_S | stř pro 25, 2019 3:51 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Je tady někdo z Česka či Slovenska, kdo používá MoneyWiz 3 Premium a funguje mu online banking?
Ta appka se mi docela zaryla pod nehty právě díky tomu (mám povícero účtů), ale to načítání pohybů prostě nešlo. Peníze mi už refundovali, neměl jsem nervy na neustálé dopisování si se supportem, ale stejně by mě to zajímalo, zda to vůbec někomu jde tak, jak by mělo.
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován:
čtv srp 27, 2015 4:01 pm
Bydliště: CZ

TheSalko | stř pro 25, 2019 6:25 pm

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

Mal som MW1 a pri prechode na MW2 sa mi stratili niektoré transakcie. Reakcia ich supportu bola, že chyba je v mojom zariadení a viac sa nestarali. Tak som prešiel na Debit&Credit.
D&C nema zatiaľ podporu pre banky, ale to mi osobne nechýba.
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 250
Registrován:
pát říj 30, 2015 8:47 am

Jirka_S | čtv pro 26, 2019 11:20 am

Re: H: Výdaje pod kontrolou - APP

MW3 podporu bank má, ale stejně je třeba se při každé synchronizaci pohybů na účtech (mám 4 banky) přihlásit, což je otrava, byť chápu, že safety first, ale tohle je dost dobrý důvod, abych se na to Premium vykašlal, to už je jednodušší a rychlejší touch ID u aplikací jednotlivých bank.
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován:
čtv srp 27, 2015 4:01 pm
Bydliště: CZ

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Aplikace pro iPhone

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron