Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Uživatelský avatar toncek | úte led 27, 2009 11:48 pm

Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Začínám si připadat trapně, že se v těchto sekcích ptám jenom já :)

Ale jde o tohle. Přemýšlím, jestli má cenu hned rozšířit pameť v mém novém MBP na 4 GB. Vím, že už tu je pár lidí co má nový MB či MBP a dokonce i se 4 GB paměti. Tak zda pozorují nějaké výrazné zrychlení běhu systému či něco podobného?

Samozřejmě otázka na všechny ne pouze na majitele nových macbooků :wink:

Mě to právě prozatím přijde celkem svižné, tak nevím jestli se vyplatí investovat do té nové paměti. :idea:
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

Paly | stř led 28, 2009 3:39 am

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Na OS Ti staci 2GB, viacej nevyuzije system (nezere viac pamäte), ale pokial chces robit nejake graficke operacie na MB tak doporucujem viac RAM.

Mam 2x1GB a uplne staci ;)
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 3976
Registrován:
pon říj 29, 2007 8:08 pm
Bydliště: Neďaleko od Košíc (SVK)

Julek | stř led 28, 2009 9:09 am

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

mám 2,5 GB :) protože jsem také upgradoval a na Miloš mi nechat 1x 512 ve slotu a do druhého mi dal 2 GB :) funguje to :) ... současná RAMka bohatě stačí pro mé potřeby ...

Respektujte pravidla, pak si u mě můžete stěžovat na moderátory.


Obrázek
Administrator
Administrator
 
Příspěvky: 9818
Registrován:
pát říj 12, 2007 9:32 pm
Bydliště: Údlice

ls8 | stř led 28, 2009 10:52 am

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Zrychleni je znat pri soucasnem behu vice programu (momentalne mi v Docku sviti 14 aktivnich ikon), nove spoustena aplikace startuje podstatne svizneji kdyz mas dost RAM. Trosku problem je v tom, ze nove MacBooky/Pro pouzivaji nove DDR3 pameti, ktere jsou zatim dost drahe, 2x2 GB DDR3 1066MHz te u nas vyjde na 3000Kc. Na eBayi se daji koupit cca za 2000Kc.
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Uživatelský avatar toncek | stř led 28, 2009 12:08 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Přesně tak, koukal jsem na maczone.cz, tam mají kompatibilní pameť (ICE) za cca 3 000 Kč. Na druhou stranu mám k nim 5 letou záruku a garanci kompatibility, kterou dává prodejce. Otázka je, jestli za to těch 1 000 Kč stojí.

Co se týče využití maca. Tak grafika určitě ne, pokud samozřejmě nebudeme brát v potaz nějaké jednoduché úpravy fotografií. Využití bude hlavně programování - převážně web aplikace, ale není podmínka. A jinak klasika net, office, multimédia. Co se týče programů, tak běžně se mi stane jak píše ls8, že mám najednou puštěných 10 i více aplikací.

Navíc nevylučuji ani virtualizaci woken, protože se klidně může stát, že v nějakém projektu bude nutno používat MS SQL server či podobné microsoftí nástroje. Bootcampu bych se chtěl vyhnout pokud to jen bude možné a nebudu to potřebovat.

V takovémto případě, už bych asi ty 4 GB RAM užil :idea:
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

Uživatelský avatar whisky96 | stř led 28, 2009 1:38 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

tiez doplnim svoju skusenost

2Gb mi v pohode stacilo do momentu, kym som nezacal na Macu pouzivat Microsoftacky Office ... v Exceli som v dokumentoch, ktore obsahovali velky pocet grafov, pocitoval obrovsky lag ... trvalo vzdy aj niekolko desiatok sekund, kym sa cokolvek zmenilo ...

upgrade na 4Gb moje problemy obmedzil, Excel reaguje rychlejsie (hoci stale to nie je tak rychlo ako Numbers alebo Excel na PC) a celkovo mam pocit ze pocitac sa sprava vyrazne sviznejsie ...
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 980
Registrován:
stř úno 13, 2008 9:47 pm
Bydliště: Bratislava

ls8 | stř led 28, 2009 3:52 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

toncek píše:...nevylučuji ani virtualizaci woken, protože se klidně může stát, že v nějakém projektu bude nutno používat MS SQL server či podobné microsoftí nástroje. Bootcampu bych se chtěl vyhnout pokud to jen bude možné a nebudu to potřebovat...


Tak v tom pripade sup do obchodu pro 2x2GB. Pokud chces virtualizovat Windows XP nebo 2003 Server, pak se musi virtualni masine pridelit alespon 1GB, aby to bylo rozumne rychle. Pro virtualizaci Windows Vista nebo 2008 Server pak radsi 2GB.
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

mike0007CZ | stř led 28, 2009 5:03 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Pokud mám spuštěný Parallels s Excelem atd., pak se práce v MAC OS zpomalí, ale pořád se to dá. Nicméně pokud bys chtěl mít ty Windle spuštěný pořád tak bych ty 4 MB koupil. Já už jsem zkoro rozhodut je koupit, pokud si navíc prodejce nechá původní 2 MB tak do toho půjdu.
iPhone 4S 16GB WiFi, iPad Mini 32GB WiFi, iOS 7.0.4
MacBook ALU 2.4/4/320, OS X 10.9
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 552
Registrován:
pon pro 03, 2007 6:05 pm
Bydliště: Brno

tomas20 | ned úno 08, 2009 4:34 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

no ja mam starsi model macbooku pro 2,4 ghz a 2 gb ram

ked mam otvoreny mail, safari - 5-6 tabov, adium, skype tak mam volnej ramky pod 100 mega..
 

jirkus | úte úno 10, 2009 7:53 am

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Mohl by sem prosím někdo poustnout screen, na kterém by bylo jasně vidět, kolik RAM si alokuje OS a další aplikace?
Díky.
 

mike0007CZ | úte úno 10, 2009 2:50 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

to jirkus: poraď jak, tak daleko jsem se s macem nedostal

Dnes jsem koupil 4GB a musím říct, že je to výrazně poznat. Nejen u žroutů paměti jako je Parallels a Aperture, ale zrychlil se i Mail a Safari. Takže doporučuji!
iPhone 4S 16GB WiFi, iPad Mini 32GB WiFi, iOS 7.0.4
MacBook ALU 2.4/4/320, OS X 10.9
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 552
Registrován:
pon pro 03, 2007 6:05 pm
Bydliště: Brno

Uživatelský avatar toncek | úte úno 10, 2009 3:29 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Tak tady máš screen.

Obrázek

mike0007CZ:

CMD+SHIFT+4 - a můžeš si vybrat, kterou oblast chceš "vyfotit".
CMD+SHIFT+3 - vyfotí celou obrazovku.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

jirkus | úte úno 10, 2009 3:52 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Díky moc. Mohl bys prosím ještě vyfotit to okno se spuštěnými procesy (aplikacemi), abychom viděli vše, co zabírá těch 1,4GB?

Je to zvláštní, ale teď píšu z note s Win XP s 2GB RAM a vše co mám teď spuštěné (OS, Opera, Word + nějaké utility na pozadí), užírá 520MB - to znamená, že mám volných skoro 1,5 GB.
 

lf4 | úte úno 10, 2009 4:21 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

mac os se snaží co nejvíce využít ram a co nejméně používat swap, takže i při relativně málo spuštěných aplikací to ukazuje skoro plné využití paměti, hodně podobný přístup aplikuje vista, hl. s win xp se tohle nedá vůbec srovnávat protože funguje úplně jinak max. s vistama.

a popis co znamenají jednotlivé údaje z activity monitoru http://support.apple.com/kb/HT1342
Host
Host
 
Příspěvky: 29
Registrován:
sob bře 08, 2008 10:44 am

Uživatelský avatar toncek | úte úno 10, 2009 4:43 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Spuštěné aplikace vidíš na tom screenu taky, jsou seřazeny podle aktuálního využití RAM.

Jinak s tou RAMkou je to jak píše lf4 skoro v každé diskuzi co jsem četl ohledně macu a využití RAM jsem narazil na to, že nový switcher si stěžoval na to, že to žere strašně moc RAM a bylo mu to právě vysvětleno tak, že Leopard pracuje s RAM jinak než Xp atd. Někde jsem o tom četl i článek, který toto rozebíral. Bylo tam něco i v tom smyslu, že některé aplikace jsou z části nataženy do RAM což umožňuje poté jejich rychlejší spuštění.

Další důvod, který se líbí i mě je to, že aspoň je vidět, že ta paměť je využita, na co by mi potom bylo 2 a více GB RAM, když mám neustále přes 1,5 GB nevyužito. Jinak mívám běžně puštěných 10 a více aplikací a nepozoroval jsem, že by mac někdy ztrácel dech a většinou se to alokování paměti pohybuje okolo těch 1,7 GB.

Možná se i zde dočkáš fundovanější odpovědi od zkušenějších uživatelů. :wink:
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

jirkus | úte úno 10, 2009 4:47 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

No, ještě se musím hodně učit. Pánové díky moc.
 

Pantani | úte úno 10, 2009 6:52 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

toncek píše:...Bylo tam něco i v tom smyslu, že některé aplikace jsou z části nataženy do RAM což umožňuje poté jejich rychlejší spuštění.
...
Další důvod, který se líbí i mě je to, že aspoň je vidět, že ta paměť je využita, na co by mi potom bylo 2 a více GB RAM, když mám neustále přes 1,5 GB nevyužito. ...


Měl bys odkaz na ten článek?
Přiznávám se, že jsem nikdy takhle neuvažoval o RAM - že mám 4 GB a z toho 2 nevyužitý a tudíž jsem peníze na další 2 GB vyhodil z okna. A přitom mi to přijde z tohodle pohledu docela logický :D Ale chce si to o tom taky něco přečíst...
Pište vaše požadavky ohledně iOS na iPhone feedback popř. iPad feedback a k iCloud na iCloud feedback, jinak si tu nestěžujte že to něco neumí
patron iPhone.cz
patron iPhone.cz
 
Příspěvky: 905
Registrován:
ned úno 10, 2008 1:50 pm
Bydliště: Litomyšl

Uživatelský avatar toncek | úte úno 10, 2009 8:43 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Už je to je to nějaký pátek, co jsem to četl a nepamatuju si, na jakém webu to bylo. V rychlosti jsem našel třeba toto: Úvod do správy paměti v OS X

Pokud zkusíš v googlu zadat něco jako správa paměti v MAC OS X, tak určitě najdeš více článků.
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

ls8 | úte úno 10, 2009 8:43 pm

Re: Macbooky 2 nebo 4 GB paměti

Ano, stejne jako napriklad Linux, Mac OS X se snazi pamet maximalne vyuzit, od toho ji taky mas :)

Pamet je od toho, aby ji system vyuzival. Cim vic toho ma system natazeneho v pameti, tim je rychlejsi. V pripade potreby musi pochopitelne inteligentne rozhodnout o tom, co z pameti vyhodit, aby si udelal misto pro natazeni novych dat.

Podrobny popis viz. napr. http://sg80bab.blogspot.com/2007/03/is- ... emory.html

toncek: jeste CMD+SHIFT+3 pak mezernik a vyber si okno ktere ma vyfotit

Takhle to nefunguje. CMD+SHIFT+3 je pro vyfocení celé obrazovky. CMD+SHIFT+3 + mezerník je pro vyfocení jednoho okna .. terry
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Mac - vše o počítačích, hardware a příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron