MacBook+IT negramotná sestra=?

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Hnykda | ned lis 01, 2009 10:02 pm

MacBook+IT negramotná sestra=?

Zdravím.
Pár dotazů ohledně MACa. Nerad bych, aby to byl tipický dotaz: "Mám koupit MAC-jaký?".
Sestra, počítačově negramotná, na Woknech jí učím už 6 let vypalovat CD/DVD a marně. Vrcholem bylo, že se naučila s Gmailem (donutil sem jí k přechodu ze sesznamu).
Jde na vysokou školu, kde jí mobilní počítač ulehčí spoustu práce. Jako vedoucí IT oddělení v naší rodině jsem byl tázán, který bych tedy doporučoval. Po dotazu směřovaném k mojí sestře, co by od notebooku chtěla, oznámila mi, že by chtěla aby byl hezký-takže jsem dostal volnou ruku.
Přemýšlel, přemýšlel jsem, který odpad koupit, zda HP Compaq za 10 tisíc nebo ASUS z druhý ruky za 12... A pak mě napadlo koupit MACa.
Na ceně by ani tolik nezáleželo, přeci jen se to nedá srovnávat, a dnes se u nás dá koupit kolem 24tisíc. Jen nevím, jestli někdo jako moje sestra, bude schopná pracovat v něčem takovém. Logika mě táhne k tomu, že by to pro ní mělo být jednodušší, samozřejmě bude vyjukaná, kde je její nabídka start a proč se to okno zavírá na druhý straně, ale po pár týdnech/měsících by to mohla zvládnout ne?

Může mi někdo poradit, i když je dotaz dosti konkrétní, jestli je to dobrý nápad nebo ne? Také jsem slyšel něco o studentských slevách a MAC. Platí ještě nebo už bohužel ne?

Děkuji

P.S Omlouvám se za obsáhlost
 

Boog | ned lis 01, 2009 10:04 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra= ?

scenar nadchazejicich odpovedi od Mac guys :)

a) vymen sestru
b) je sestra hezka? prived, vysvetlim
c) kazdy novy clovek u Jablek = dobry clovek

:mrgreen:
iWoz.cz - Apple svět v základech
iPhone4 16Gb
iPod nano 3rd gen. 8GB blue
iPod Classic 160 GB Black
iPad 2 64 GB wifi only
MacBook Pro (unibody) 2,53 GHz 15,4", Mountain Lion 10. 8.
MacBook Pro retina 15", 2,3 GHZ, 16 GB ram, 512 GB SSD (na ceste)
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 248
Registrován:
pon dub 14, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Hnykda | ned lis 01, 2009 10:06 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Toto riziko sem byl ochoten podstoupit :D .

a) Nemožné... Separaci brání father/motherboard...
b) De to, bloncka s dlouhýma kudrnatýma vlasama (to lecos vysvětluje...). Jak sem řekl, IT jí je *** , takže jí to moc nebere :D
c) Tohle není vždy tak úplně pravda :D

Edit: Oprava
Naposledy upravil Hnykda dne ned lis 01, 2009 10:11 pm, celkově upraveno 1
 

milford | ned lis 01, 2009 10:07 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Pouze k druhému dotazu - ta studentská sleva se vztahuje buď na Macbook nebo Macbook Pro.

Macbook bílý v plastu za 23 500 ,- (ale ten starší, ne teď ten nový plastový unibody)
Macbook Pro 13" základní verze za 29 000 ,-

A tato akce platí do 14.listopadu.
Apple iPhone 4S 16GB white - fw 7.0 GM, noJB - krasavec :)
Apple iPhone 3G 8GB black - fw 4.2.1 noJB - v depozitu
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován:
čtv srp 07, 2008 1:30 pm

Boog | ned lis 01, 2009 10:08 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

spatne jsi pripradil odpovedi k pismennym bodum, nicmene obrazek jsem si udelal. Nuze, panove. mame tu mladou, blondatou a nevedomou slecnu, kdopak rad prilozi ruku k dilu? (a ne, nic z toho nebylo mysleno dvojsmyslne :))

hrm, a ted vazne
myslim, ze Mac je prave symbolem jednoduchosti a uzivatelske privetivosti. Co marne hledas ve Woknech a pocem tam touzis, to je v OS X samozrejmosti. Zazil jsem dost slecen pracujicich s Macem, vetsinou sekretarky, asistentky a obchodnice. Tyto bych rozdelil na dve skupiny - slecny, co mely pracovni mac, ale pulka kolegu byla na PC. Mely strasne problemy s dokumenty office a kompatibilitou, bylo to pro ne nove aproto principielne spatne a ne tak "dokonale" jako windows a navic to napr. neumelo to "skvele" ucetnictvi co mely pod woknama. Druha skupina, hlavne obchodnice a manazerky uvitaly super design, kterym se predvadely na jednanich mimo firmu, jednoduchost pouzivani, rychlost prace na ntb a vydrz. Nakonec v prvni firme se macu zbavili, protoze slecny si neprivykly a v druhe si je nechali, protoze manazerky a obchodnice nakonec zapricinili prorustani Macu naskrze firmu.
Pokud je sestra aspon zakladne inteligentni, dokaze ovladat klavesnici a uvita usnadneni prace, pak je Mac pro ni jasnou volbou :)
Naposledy upravil Boog dne ned lis 01, 2009 10:19 pm, celkově upraveno 1
iWoz.cz - Apple svět v základech
iPhone4 16Gb
iPod nano 3rd gen. 8GB blue
iPod Classic 160 GB Black
iPad 2 64 GB wifi only
MacBook Pro (unibody) 2,53 GHz 15,4", Mountain Lion 10. 8.
MacBook Pro retina 15", 2,3 GHZ, 16 GB ram, 512 GB SSD (na ceste)
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 248
Registrován:
pon dub 14, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Hnykda | ned lis 01, 2009 10:15 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

4 Milford: Děkuji. Jde o MacBook. Mac Pro by bylo jako dát iPhone vidlákovi. Na oficiálních stránkách to nikde nemůžu najít, kde se dá uplatnit ta sleva?
http://store.apcom.cz/IMC-Apple-Store/W ... acbook2009

Edit: Ted koukam to je ten unibody, kde je rozdil oproti nemu a staremu plastovemu, kdyz stoji tedy jen o 1500 vice?
 

Uživatelský avatar ygy | ned lis 01, 2009 10:47 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

jednoznacne pre nu mac .. mac je jednoduchy kracny svyzny ma intuitimne ovladanie ziadne virusy ziadne chyby ani problemy ..a aky ? byt tebou tak zvolim obycajny macbook ale bral by som ten novsi unibody ktory vysiel asi pred 2 tyzdnami (ja ho mam tiez ) je krasny ale aj uz sa na nom nepreukazuje pukanie plastov ako na jeho predchadzaucom bratovi ma rovnake parametre ako pro verzia a je k tomu lacnejsi
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 1802
Registrován:
stř srp 06, 2008 12:04 am
Bydliště: Žilina

Hnykda | ned lis 01, 2009 10:54 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Tento názor sdílím... Chtěl jsem vědět jestli nejsem naivní, přeci jen, je to žena...
Ok, děkuji, ještě jsem se chtěl zeptat, je rozdíl mezi:

http://store.apcom.cz/IMC-Apple-Store/W ... acbook2009

http://kuptolevne.cz/notebooky/apple/ma ... 3-198.html
 

Uživatelský avatar ygy | ned lis 01, 2009 10:59 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

no jedno je starý model a druhý je novší :D parametre môžeš vidieť ale ak ti nerobia problem financie tak by som skôr siahol (čo som aj urobil :D ) lebo na staršém modely zvykli praskať plasty čo by asi pre ženu nebolo dobre a pride mi aj krajsi ...ved nechaj ju zájsť do predajne nech sa zamiluje sama ...
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 1802
Registrován:
stř srp 06, 2008 12:04 am
Bydliště: Žilina

Uživatelský avatar House_MD | ned lis 01, 2009 11:05 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

A navíc s jablíčkem bude in a jedinečná :-)
A jestli je blond s dlouhým kudrnatýma vlasama <3
Nejhorší je, když je chudoba způsobena neschopností a leností.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 2797
Registrován:
úte čer 09, 2009 12:41 pm
Bydliště: Blansko

Uživatelský avatar Petrt | ned lis 01, 2009 11:18 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Jestli se sestra učila 6 let vypalovat (a ostatní základní věci se nedej Bože učila klikáním nazpamět), tak pro ni bude přechod na Maca peklo, které ti dá sežrat. Vše co se totiž doteď učila může hodit za hlavu a začít znova na něčem, co v jejím okolí asi nebude příliš rozšířené, tudíž jí nikdo (mimo tebe) neporadí/nepomůže. Její přístup asi nebude jako nás "maniaků", že si sedneme ke googlu a hodiny hledáme zajímavé prográmky, které nám usnadní život (jen výběr vhodných office zabere dost času :mrgreen: ).
Vidím to doma na přítulce. Můj Mac se jí hodně líbí, ale vůbec netuší jak jej ovládat a co která ikona dělá.

Mimochodem - co by ji mohlo u Maca udržet (podsvícená klávesnice, super touchpad, tuhé odolné tělo) najdeš jen u MBPro. Ten MB ve studentské akci je imho až moc o tyto fičúrky ochuzený - za mě tedy - pokud Apple, tak MBPro.

PS: viry ji nebudou zajímat ani na Win platformě - prostě to bude ignorovat a řešit to budeš ty. Ji bude jen zajímat, jestli otevře ten školní dokument/protokol/ročníkáč od její spolužačky a zda prezentace co opajcuje pojede na školním PC připojeném k projektoru (dopadne to tak, že na Maca hodíš Win a ona bude bootovat jen do nich).

Sorry za opačný názor proti ostatním, ale takto to vidím já z reakcí mého okolí.
iPhone Xs Silver Watch s4 Silver SS MacMini 2018 iPad 2018 TV 2015
iPhone expert
iPhone expert
 
Příspěvky: 1573
Registrován:
ned srp 24, 2008 12:45 pm
Bydliště: Brno

Uživatelský avatar toncek | pon lis 02, 2009 12:47 am

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Souhlasím s Petrt. Rovněž si myslím, že pro ni mac není dobrá volba. Jednak kvůli zmíněným problémům s kompatibilitou - hlavně office, který podle mě na škole bude v permanenci skoro denně. Stejně po delší době by zjistila, že nejlepší řešení je stejně virtualizace a ve virtuální mašině office pro okna..

Rovněž vycházím z reakcí z mého okolí. Přítelkyně taky říká, že mac je krásný a že se ji líbí, ale v momentě kdy si k tomu sedne, tak je z toho vykulená, neví kde má kliknout atd..A to není žádný negramota co se týče práce s PC. Ovládá ho celkem obstojně - na to co potřebuje. Jen ji prostě IT nebere, takže řeší jen to co chce nebo momentálně musí..
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

Hnykda | pon lis 02, 2009 4:54 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Jasně, tak je to jednoduchý, koupím nějaký druhořadý odpad a MACa si koupím já :D . To není tak špatný závěr...
Btw. Přemýšlím o tom Unibody mno...
 

Uživatelský avatar House_MD | pon lis 02, 2009 5:26 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Moje přítelkyně mohla nechat oči na růžovým Asusu EEE :-D
Nejhorší je, když je chudoba způsobena neschopností a leností.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 2797
Registrován:
úte čer 09, 2009 12:41 pm
Bydliště: Blansko

Uživatelský avatar toncek | pon lis 02, 2009 6:15 pm

Re: MacBook+IT negramotná sestra=?

Hnykda: To je mnohem lepší nápad :) Ale netbook bych na seriózní práci nebral..I když holkám se asi libí nejvíc, protože je to malé, lehké a v mnoha případech jim to barevně ladí ke kabelce :D
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Mac - vše o počítačích, hardware a příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé