Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

P-atr1k. | ned led 11, 2009 7:43 pm

Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Chtěl bych se naučit programovat v jednom z těchto os. Který byste mi doporučili? A prosím, neznáte nějaké návody nejlépe v češtině? :-). Hlavně pro ten iphone os, protože pro mac os x vim ze toho uz neni tak malo, treba na mujmac.cz. Ale na iphone os sem toho moc nenašel. Nebo kdyžtak neznáte nějaky překladač, který přeloží větu, aby se podobala co nejvíce české větě? :) :D
 

Sedyman | ned led 11, 2009 8:28 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

google translator je dobrej a celkem to preklada i normalne
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 424
Registrován:
sob dub 26, 2008 8:13 am
Bydliště: Hranice

Uživatelský avatar toncek | ned led 11, 2009 8:43 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Co se týče Objective C + Cocoa Touch tak pochybuju, že nějaký smysluplný tutoriál v češtině najdeš. Lidí (v česku) co se tomu věnují není zas až tak moc, a já jsem zatím na nějaký aktualizovaný seriál o tomto nenarazil.

Na zahraničních webech je situace jiná, tam už se něco najít dá. I apple má na svém webu základní tutoriál a seznámení se s Objective C.

Nejlepší asi bude zakoupit nějakou knížku (v angličtině) na amazonu nebo e-bay a podle ní se učit. Sám to tak plánuji, pokud vyjde vše co má :wink:
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

Callipo | ned led 11, 2009 8:43 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Proboha .. tak snad zalezi jestli chces delat aplikace pro telefon a nebo pro PC ne? podle toho se pak rozhodnes.Prvni si o tom neco precti a potom - az budes vedet ktera bije, tak muzes zkusit ptogramovat .. :)

jinak pekne videotutorialy jsou zde .. :) http://www.iphonedevcentral.org/tutoria ... d=57348970
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 240
Registrován:
čtv kvě 22, 2008 6:20 pm

P-atr1k. | ned led 11, 2009 10:07 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

To calipo: asi jsi to spatne pochopil. Myslel jsem to tak, jestli treba nejaky os kuli nejakym nastraham doporucujete driv nebo pozdeji :-).
Jinak diky za odpovedi. Ale myslim ze uprednostnim mac osx, uz jen kuli te cestine :-). Pro ip asi pozdeji.
 

Uživatelský avatar toncek | ned led 11, 2009 11:11 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Jestli MAC OS X, tak se určitě mrkni i na Ruby.

Více třeba kluci na JetCastu
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

ls8 | čtv led 15, 2009 12:38 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Literatura k programovani v Objective-C 2.0 (Mac OS X, iPhone). Pro začátek rozhodně doporučuji nastudovat nejméně první tři.

1. Ondřej Čada: Cocoa - Úvod do programování počítačů Apple
Novinka, vyšlo 13.3.2009, 200 stran, paperback. Zatím nemám k dispozici (mám ji objednanou), jedná se dosud o jedinou českou knihu věnovanou programování v Objective-C 2.0.

2. Stephen G. Kochan: Programming in Objective-C 2.0 (2nd Edition)
Druhé vydání, vyšlo 8.1.2009, 624 stran, paperback. Rozsáhlý průvodce jazykem Objective-C 2.0, rozebírá začíná úplnými základy jazyka (proměnné, objekty, cykly,...), není vyžadována žádná předchozí zkušenost s programováním. Jedna kapitola je věnována programování pro iPhone.

3. Aaron Hillegass: Cocoa(R) Programming for Mac(R) OS X (3rd Edition)
Třetí vydání, vyšlo 15.5.2008. 494 stran, paperback. Narozdíl od Kochana se tato kniha více zaměřuje na používání Xcode a tvorbu aplikací s grafickým uživatelským rozhraním. Předpokládá alespoň základní znalost programování a algoritmizace (C, Java).

4. Mark Dalrymple: Learn Objective?C on the Mac
První vydání, vyšlo 2.2.2009, 350 stran, paperback. Docela zajímavá kniha, hodně zaměřená na praxi spíš než na teorii. Věnuje se operacím které programátor často potřebuje provést, a přímo ukáže jak na to. Pokrývá dost široký rozsah témat ve stručném zpracování, je vhodná alespoň základní znalost programování.

Ve stejné ediční řadě jako 4/ vychází soubor knih, který problematiku prorsmování pro Mac OS X a iPhone rozebírá podrobněji:

5. Dave Mark: Learn C on the Mac
První vydání, vyšlo 8.12.2008, 376 stran, paperback. Základy programování pro Mac OS X. Určeno pro začátečníky, není vyžadována žádná předchozí zkušenost s programováním.

6. Dave Mark: Learn Cocoa on the Mac
Vyjde 21.9.2009. 400 stran, paperback. Kniha zaměřená speciálně na Cocoa, vyžaduje základní znalosti Objective-C 2.0.

7. Dave Mark: Beginning iPhone Development: Exploring the iPhone SDK
První vydání, vyšlo 14.11.2008, 536 stran, paperback. Kurs programování pro iPhone, vyžaduje znalost Objective-C 2.0 a ideálně také principy Cocoa.
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Paly | čtv led 15, 2009 12:46 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Dufam, ze to od Ondreja Cada vujde coby dub :) urcite si taku jednu knizku zakupim, nechcem investovat do anglickej knizky. (aj ked by to mozno bolo lepsie pre mna)
iPhone XS white iOS 13.x,
 iPhone #1 3.1.3
Orange

MacBook Pro retina 2,5 GHz; 8GB RAM
Čítajte pravidlá fóra!
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 3976
Registrován:
pon říj 29, 2007 8:08 pm
Bydliště: Neďaleko od Košíc (SVK)

Callipo | čtv led 15, 2009 8:07 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Taky urcite koupim, jelikoz me tenhle jazyk naprosto uchvatil ..
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 240
Registrován:
čtv kvě 22, 2008 6:20 pm

Uživatelský avatar toncek | čtv led 15, 2009 1:37 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Tito 2 autoři jsou taky nejdoporučovanější co se týče literatury o vývoji pro Iphone :wink:
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

Zahradník | stř úno 25, 2009 12:58 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Kniha Cocoa (úvod do programování počítačů Apple) od Ondřeje Čady vychází v Gradě 16.3.2009. Navazující díl od stejného autora je v přípravě.
 

ls8 | stř úno 25, 2009 7:10 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Super, diky za info.
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Uživatelský avatar toncek | úte bře 24, 2009 11:45 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Tak kniha už nám vyšla.

V knihkupectvích jsem ji zatím neviděl, chci se do ní nejdřív mrknout. Máte už ji někdo?

Dneska jsem si nainstaloval Xcode, tak snad se k něčemu taky dostanu. Pokud máte nějaký tip na zajímavé tutoriály, jak vůbec začít používat a pracovat s vývojovými nástroji určitě uveďte zdroj :-)

Moc jsem to zatím nestudoval, ale i dokumentace applu vypadá dobře, takže by to mohlo jít vstřebat i z toho..
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

ls8 | pát bře 27, 2009 9:52 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

aktualizoval jsem seznam doporucene literatury o par prispevku vyse
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Uživatelský avatar toncek | pát bře 27, 2009 10:29 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

ls8:

Ty máš některé z těch knih doma? Věnuješ se vývoji aplikací pro mac nebo iPhone? :)
iPhone 6 16GB
iPad 4 32GB
MacBook Pro (late 2008, 2.4 GHz, 8GB RAM)
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3018
Registrován:
pát led 11, 2008 9:21 pm

ls8 | pon bře 30, 2009 1:33 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Mam 1/ 2/ 3/ 4/

Čada mi dorazil dneska, knížka se zdá být velmi dobře sestavená, do 200 stánek se autorovi povedlo nacpat všechno podstatné, co začínající programátor na Mac OS X potřebuje vědět. Obsahuje i stručné základy C a Objective-C 2.0, teorii objektového programování, ovládání Xcode.

2/ a 3/ jsou nepostradatelné "Bible" programování v Objective-C, kdo to s programováním na Apple myslé vážně, měl by si je rozhodně pořídit (a hlavně přečíst).

4/ Je také docela zajímavá kniha, koupil jsem jí proto, že jsem na ní dostal výraznou slevu při nákupu 2/ a 3/.
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Frolda | čtv čer 25, 2009 8:19 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Zdravím,

mám jeden dotaz. Myslíte si, že technicky i jaksi "filozoficky" možné psát aplikace pro iphone ve widlích? Nebo je nezbytný OS X (k jednomu macu se sem tam dostanu, ale rozhodně né pravidelně)

Děkuji
Host
Host
 
Příspěvky: 17
Registrován:
úte úno 03, 2009 9:05 pm

Uživatelský avatar dodo_mt | čtv čer 25, 2009 8:20 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Iba na OSX.

dodo
Apple iPhone 5 32GB White | iOS 8.1 - no JB | Orange
Apple iPad 32GB Wifi White
Apple Mac Mini i5 2.5GHz | Mind 2011 | SSD Crucial M4 128GB + HDD 500GB | Fusion Drive | 16GB Ram
Apple Keyboard (Wireless)
Apple Magic Mouse

Apple MacBook 13" | 2008 - dead
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 3013
Registrován:
sob čer 28, 2008 2:44 pm
Bydliště: MT

ls8 | čtv čer 25, 2009 9:09 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

To neni az tak pravda. XCode neni jedine vyvojove prostredi pro Mac OS X. Napriklad programy v jave muzes psat v Linuxu, kompilovat ve Windows a poustet v Mac OS X. A treba Revolution (http://www.runrev.com) take umi produkovat binarky pro Windows, Linux i Mac OS X.
It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

bullshooter | čtv črc 16, 2009 10:34 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Ahoj, pro všechny, kteří se chtějí stát vývojáři aplikací a her pro iPhone je zde v angličtině ideální postup - "iPhone Developer's Roadmap"

http://www.pragmaticstudio.com/iphone-roadmap
 

Uživatelský avatar Lukáš Petr | úte lis 10, 2009 12:35 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Takze ja bych doporucoval vsem zacinajicim programatorum na iPhone tento postup:
1) Naucit se C. Dalo by se rict ze Cje matka programovani, proste zaklad vsech zakladu. Vetsina modernich jazyku z C vychazi. Doporucuju ucebnici: Ucebnice jazyka C od Pavla Herouta
2) Naucit se Objective-C, aspon zaklady. Velmi dobra ucebnice je: "Learn Objective-C on the MAC" Vyhodou teto knihy je, ze uz pocita se znalosti Cecka a popisuje rozdily na uvedenych prikladech.
3) Voala, konecne se vrhnout na iPhone SDK. Doporucuju ucebnici "Beginning iPhone Development" + shlednout prednasky o iPhone programmingu ze Stanford University (naleznete v iTunes U).

Ja sam ted zacinam s krokem 3/, protoze mi dneska uz konecne dorazil Macbook Pro z US.

Na zaver jeste par rad:
Nesnazte se nic uspechat. Pokud nejste pripraveni na to, ze vas ceka naucit se opravdu spoustu a spoustu veci i pro uplne pochopeni tech Hello World aplikaci, tak ani nema cenu zacinat. U programovani proste plati: Nejdriv je na tobe abys prinasel obeti, a az potom budes sklizet ovoce.

A jeste pro ty co uz neco v iPhone SDK udelali: nezalozime tady novy topic, kde bychom se o tom mohli bavit?
iPhone 6S 64GB fw. 5.0.1
Macbook Pro 15" retina mid 2015

Moje aplikace: Timelines | Routie | Quadratic Master
crafted by Glimsoft.com
iPhone expert
iPhone expert
 
Příspěvky: 843
Registrován:
sob bře 29, 2008 10:13 am
Bydliště: Praha 5

Uživatelský avatar split | úte lis 10, 2009 1:12 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

K bodu 2 by som povedal ze urcite by som nepodcenil memory managment v objective c. Pre vela ludi moze byt reference counting spociatku trosku chaoticky. Bez toho aby to clovek pochopil radsej ani k bodu 3 neist.

K bodu 3. Ked chce niekto programovat hry tak sa na iphone sdk moze z 95% vykaslat (okrem handlovania touch eventov). Radsej nech sa nauci opengl a zbytok bude aj tak kodit bez hocijakeho frameworku.

V pripade normalnych aplikacii sa treba naucit cim skor zakladne datove struktury v cocoa (NSString, NSNumber, NSArray. NSDictionary ...).
Potom precitat iPhone application programming guide a moze sa zacat :)

Inak vlakno kludne zaloz, ale neviem co presne by si tam chcel riesit, ked na internete existuju vyborne fora zaoberajuce sa priamo vyvojom pod iPhone.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 471
Registrován:
pát zář 12, 2008 3:58 pm

Uživatelský avatar Lukáš Petr | stř lis 11, 2009 5:47 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Tak kdyžtak doporuč fóra co se ti zdaj dobry.
Jo a ještě mám jeden dotaz: Potřebuju použít v řetězci Unicode znaky: Jak to mám udělat? Řetězec je typu NSString. Zkoušel jsem vytisknout číslo jako znak, ale to nevyšlo. Tak kdyžtak dík za radu, pokud budeš vědět. :)

EDIT: Uz jsem to nasel. Jde to v Xcode i v Interface Builderu, Edit -> Special Characters
iPhone 6S 64GB fw. 5.0.1
Macbook Pro 15" retina mid 2015

Moje aplikace: Timelines | Routie | Quadratic Master
crafted by Glimsoft.com
iPhone expert
iPhone expert
 
Příspěvky: 843
Registrován:
sob bře 29, 2008 10:13 am
Bydliště: Praha 5

Uživatelský avatar split | čtv lis 12, 2009 10:19 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Takmer vsetko sa vzdy vyriesilo tu http://www.iphonedevsdk.com
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 471
Registrován:
pát zář 12, 2008 3:58 pm

Uživatelský avatar Lukáš Petr | čtv lis 12, 2009 4:15 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Jojo, tohle forum zrovna znam, ale zatim jsem se tam moc nekoukal.

Jo a co ty konkretne vyvijis pro iPhone? Mas neco na appstore?
iPhone 6S 64GB fw. 5.0.1
Macbook Pro 15" retina mid 2015

Moje aplikace: Timelines | Routie | Quadratic Master
crafted by Glimsoft.com
iPhone expert
iPhone expert
 
Příspěvky: 843
Registrován:
sob bře 29, 2008 10:13 am
Bydliště: Praha 5

Uživatelský avatar python2003 | úte bře 23, 2010 3:01 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

Pro zacatek s programovanim pro iPhone doporucuju si na iTunes najit iTunes U - iPhone Application Programming ze Stanford Univerzity, jsou to prednasky venovane prave zacatku s iPhone SDK a pro ty co umi aspon trochu anglicky, je to myslim nejlepsi reseni. Prvni jedna nebo dve prednasky jsou v trosku horsi kvalite, takze se musite soustredit co psat do kodu, ale da se to rozpoznat docela dobre. Ovsem predpoklada se ze uz nejake zaklady OOP mate....
iPhone 3GS 32GB white 5.1.1 pwned + ultrasn0w 1.2.7
iPod Shuffle 2nd Gen 4GB
Macbook Air 1.63GHz
Host
Host
 
Příspěvky: 25
Registrován:
pát čer 06, 2008 5:22 am
Bydliště: Litoměřice

ls8 | stř kvě 19, 2010 7:34 am

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

It's what you do in the dark that puts you in the light.
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 11453
Registrován:
pát črc 11, 2008 6:52 pm
Bydliště: CZ

Zahradník | sob kvě 22, 2010 8:31 pm

Re: Vývoj aplikací (iPhone OS/ Mac OS X)

V iTunes jsem narazil na http://deimos3.apple.com/WebObjects/Core.woa/Browse/itunes.stanford.edu.3124430053.03124430055.

Jsou to kompletní videa z přednášek kurzu včetně pdf souborů s prezentaceni lektorů.

Třeba se to bude někomu hodit ... :)

PS: Teď jsem si všiml, že si toho předemnou už všiml python2003. :)
 

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Mac OS X a vše kolem něj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé