Ako nainštalovať OSX na nový HDD - Tutorial

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Uživatelský avatar dodo_mt | stř kvě 13, 2009 9:57 pm

Ako nainštalovať OSX na nový HDD - Tutorial

Takže toto je pokračovanie tutorialu ako vymeniť HDD v Macbooku (MB). Dnes si ukážeme ako nainštalovať OSX na váš nový HDD. Inštalácia je naozaj jednoduchá a zvládne ju každý :) Takže poďme na to.


Čo budeme potrebovať

  • Macbook :)
  • Inštalačné CD s OSX


Inštalácia systému


1. Zapneme Macbook vložíme do mechaniky inštalačné CD
Obrázek

2. Z CD nám nabootuje OSX do úvodnej obrazovky kde s i zvolíte jazyk a klikneme na šípku dole v rohu.
Obrázek

3. Na ďalšom okne sa vám zobrazí uvítanie kde si môžete precitať viac info o inštalácii. Klikneme teda na Continue
Obrázek

4. V ďalšom okne na vás vyskočia licenčné podmienky. Ak s nimi súhlasíte kliknite na Agree
Obrázek

5. V nasledujúcom okne si môžete zvoliť disk na ktorý chcete váš OSX nainštalovať. Keďže máte v MB novo vložený disk budete musieť vytvoriť novú partíciu pre váš operačný systém.
Obrázek

6. Hore v liste klikneme na Utilities a potom na Disk Utility. Spusti sa nám program v ktorom môžeme spravovať svoj disk.
Obrázek

Obrázek

7. Klikneme na pravo v liste na váš disk
Obrázek

8. V liste klikneme na Partition kde si vytvoríme partíciu kde nainštalujeme OSX
Obrázek

9. Klikneme teda na Volume scheme a vyberieme na koľko časti chceme mať rozdelený HDD jasom si vybral dve. Môžeme vidieť že sa nám disk aj graficky rozdelil na dve okna.
Obrázek

Obrázek

10. Klikneme na prvé okno a do Name môžeme napišať meno disku napríklad System. Klikneme aj na druhé okno a premenujeme ho napríklad na Data. Ďalej môžeme pre obe partície vybrať ako sa majú naformátovať. Disk na ktorý budete inštalovať OS použite MAC OS Extended (Journaled) ja som použil tuto voľbu pre obe partície. Ďalej môžete partíciám upravovať veľkosť podľa uváženia ja som si disk rozdelil na 100GB System a ostatok Data.
Obrázek

Obrázek

11. Keď máme zvolený počet partícii a pomenovane disky tak môžeme kliknúť na Apply. Zobrazí sa vám tabuľka s upozornením že všetko bude z disku vymazane a že budú vytvorené nové partície. Kliknite na Partition
Obrázek

12. Partície sa sformátujú. Keď proces skončí tak si môžete všimnúť na pravo v lište že už máte dva disky vo vašom MB.
Obrázek

Obrázek

13. Hotovo môžete ukončiť Disk Utility kliknutím na červený krížik a vrátite sa na obrazovku kde si vyberiete disk na ktorý nainštalujete OSX. Môžete si všimnúť že teraz sa vám už v ponuke zobrazia dva disky System a Data
Obrázek

14. Kliknite na disk na ktorý chcete nainštalovať OSX v mojom prípade disk System a kliknite na Continue
Obrázek

15. Zobrazí sa ďalšie okno kde si môžete ešte zvoliť po kliknutí na tlačítko Customize čo chcete do inštalácie zahrnúť.
Obrázek

Obrázek

16. Ak nemáte MB pripojený k sieti tak váš inštalátor upozorní že ho máte pripojiť. Pripojte ho a kliknite na Continue
Obrázek

17. Ešte sa bude inštalátor snažiť skontrolovať inštalačné CD. môžete nechať prejsť celu kontrolu ale ak ste si istý kľudne ju môžete preskočiť. Kliknite na Skip
Obrázek

18. Potom už prebehne len samotná inštalácia ktorá v mojom prípade trvala asi 30 minút.
Obrázek

19. Na konci inštalácie vás iba inštalátor oboznámi s tým že ste úspešné nainštalovali OSX. Kliknite na Continue
Obrázek

20. Ako posledne sa zobrazí tabuľka ktorá vám oznámi že sa MB reštartuje a spusti do systému. Počkajte teda kým sa čas odráta alebo kliknite na Restart. Hotovo MB sa reštartuje a nabehne do uvítacej obrazovky.
Obrázek


Úspešné ste nainštalovali OSX na váš nový HDD v MB. V ďalšom návode si ukážeme ako nakonfigurovať váš MB pri prvom spustení. Pokračovanie návodu Nastavenie OSX po inštalácii - Tutorial.

dodo
Apple iPhone 5 32GB White | iOS 8.1 - no JB | Orange
Apple iPad 32GB Wifi White
Apple Mac Mini i5 2.5GHz | Mind 2011 | SSD Crucial M4 128GB + HDD 500GB | Fusion Drive | 16GB Ram
Apple Keyboard (Wireless)
Apple Magic Mouse

Apple MacBook 13" | 2008 - dead
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 3013
Registrován:
sob čer 28, 2008 2:44 pm
Bydliště: MT

Uživatelský avatar dodo_mt | čtv kvě 14, 2009 6:22 am

Re: Ako nainštalovať OSX na nový HDD - Tutorial

Naopak je nejaky problem mat rozdeleny hard disk? Pytam sa ako neskuseny uzivatel OSX?

No a navod som napisal z dlhej chvile ked som to tu supol neznamena ze pomoze kazdemu ani mi o to neslo ale ak pomoze aspon jednemu cloveku budem rad. Ano je to par klikov ale tak isto par klikov je aj synchronizacia iPhone s iTunes alebo odblokovanie a jailbreak a kazdu chvilu sa tu mnozia otazky ze nieco niekomu nefunguje... Podla toho co si povedal by clovek vlastne nemal k nicomu ani dostat navod na obsluhu...

dodo
Apple iPhone 5 32GB White | iOS 8.1 - no JB | Orange
Apple iPad 32GB Wifi White
Apple Mac Mini i5 2.5GHz | Mind 2011 | SSD Crucial M4 128GB + HDD 500GB | Fusion Drive | 16GB Ram
Apple Keyboard (Wireless)
Apple Magic Mouse

Apple MacBook 13" | 2008 - dead
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 3013
Registrován:
sob čer 28, 2008 2:44 pm
Bydliště: MT

Uživatelský avatar dodo_mt | čtv kvě 14, 2009 6:56 am

Re: Ako nainštalovať OSX na nový HDD - Tutorial

V prvom rade som to urobil preto lebo druha particia bude bude urcena na zalohu mojho "bordelu" z desktopu ktory dosluzil... a v druhom ked by som musel napriklad reinstalovat OS tak nemusim nic zazalohovat jednoducho moje veci budu na inej particii preinstalujem len OS. Nemam zatial externy hdd na ktory by som mohol robit obraz OS cez Time Machine tak som to riesil takto...
Mas pravdu v tom ze je to aj koli Windowsu kde som mal vzdy OS na inej particii ako svoje data mam to tak na priklad spravene aj v praci kde svoju pracu (v GB) mam na inom oddiely.

Je to na kazdom ci si tie particie spravi alebo nie... myslim ze som to tam aj spominal... takze tak.

dodo
Apple iPhone 5 32GB White | iOS 8.1 - no JB | Orange
Apple iPad 32GB Wifi White
Apple Mac Mini i5 2.5GHz | Mind 2011 | SSD Crucial M4 128GB + HDD 500GB | Fusion Drive | 16GB Ram
Apple Keyboard (Wireless)
Apple Magic Mouse

Apple MacBook 13" | 2008 - dead
Starý pes fóra :)
Starý pes fóra :)
 
Příspěvky: 3013
Registrován:
sob čer 28, 2008 2:44 pm
Bydliště: MT

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Mac OS X a vše kolem něj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé