Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Chat fóra: a nikdo. Vstup do diskuze online

Pravidla fóra
Vytvárajte len vlákna určené na informovanie o novinkách okolo Apple, iOS a podobne. Všetky ostatné témy, neaktuálne alebo vymyslené informácie či žiadosti o pomoc sem nepatria.

Uživatelský avatar rony | čtv srp 12, 2010 2:16 pm

Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Ondra Čada napísal text, ktorý po mojom včerajšom multitaskovom je skôr k zamysleniu: Je ve vězení bezpečno

Uviedol ho takto:

V nedávné debatě jsem s překvapením narazil na tvrzení jednoho z uživatelů iPhone, že je rád, že je jeho systém uzavřený. Takhle totiž "má jistotu, že na AppStore nemůže být nic škodlivého nebo nebezpečného." Navíc nešlo o ironii a lidí, žijících v této nebezpečné iluzi, je víc.


Nejde mu ani o vyvolanie hysterickej hádky o jailbreaku ako opäť sled logických úvah nad tým či má väzenie (a útek z neho) vôbec nejaký súvis s bezpečím.

Pojem "sandbox" je odvozen od toho, že obvykle tato pravidla aplikaci pustí pouze do velmi omezené oblasti ? jejího vlastního pískoviště, v němž si může hrát jak jí je libo.


Pred začatím diskusie je lepšie prečítať si celý jeho text a možno by bolo lepšie konkrétne poznámky smerovať do jeho článku. Ak môžete, odpustite si akékoľvek narážky k jailbreaku v akomkoľvek smere, najmä pokiaľ ste ich už na tomto webe prezentovali alebo sú všeobecne známe. Myslím, že je dobre uvedomovať si reálny stav veci a nespoliehať sa na to, že ak o niečom neviem, tak to nemôže existovať.

Všetky pokusy o flame a odbočovanie od témy budú moderované.
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mba i7  iPhone  4  5S  X  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
 
Příspěvky: 18993
Registrován:
pát pro 14, 2007 12:37 am
Bydliště: mám niekde

Uživatelský avatar ScorpionSX | čtv srp 12, 2010 4:31 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Tak som to dočítal do konca a musím povedať že viac-menej súhlasím. Hlavne ten posledný odstavec "K čemu je tedy uzavřený systém dobrý" je velmi dobre napísaný.

Čo ale môže BFU odradiť od JB je fakt, že napríklad apps na Cydii nemajú prakticky žiadnu kontrolu, iste, keď začne o nejakej škodlivej app hovoriť viac ludí, tak sa táto app asi zmaže, ale to nič nemení na tom, že dáta BFU už môžu byť v nebezpečí, alebo že BFU už nebude vedieť ako z problému vycúvať.

Ja osobne JB nemám, vyskúšal som to teraz na iOS 4.0.1 len aby som vedel wo co go, ale s kludom som to odstrelil s updatom na 4.0.2 (aj keď som si nechal otvorené zadné dvierka). Skrátka nič moc mi to neprináša a pokial mi zatvorený systém s apps aké v ňom sú dostupné vyhovuje, nevidím dôvod "otvárať" ho len preto aby bol otvorený.
    ObrázekObrázekObrázek

    Obrázek iPhone 4S 16GB White [iOS 6.1.2]
    Obrázek iPad (2012) WiFi 16GB White [iOS 6.1.2]

    "My new computer came with Windows 7. Windows 7 is much more user-friendly than Windows Vista. I don't like that."
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
 
Příspěvky: 368
Registrován:
stř říj 14, 2009 8:27 pm
Bydliště: Trenčín, SR

Uživatelský avatar rony | čtv srp 12, 2010 5:00 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Hlavna myslienka je, ze uzavrety system je rovnako nebezpecny ako nezavrety ak ma autor aplikacie motivaciu poskodit ta.

Plati aj vseobecne pravidlo, ze spolahlivo "rozeseres" system bezhlavymi "pokusmi" - instalacie akehokolvek bordelu, len preto, ze to ide. Sloboda je proste pre slobodne zmyslajucich ludi (treba to chapat spravne) a pre nesvojpravnych nestaci ani vazenie :)
/\/\ /\ > /\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch a fb.com/forum.iphone.cz
 mba i7  iPhone  4  5S  X  iPad Pro  Pencil  TV4  HomePod  WATCH  AirPods
Klub čistého iOS
Klub čistého iOS
 
Příspěvky: 18993
Registrován:
pát pro 14, 2007 12:37 am
Bydliště: mám niekde

Uživatelský avatar ADIO45 | čtv srp 12, 2010 5:56 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Máš pravdu rony. Každý má své pro a proti. Já sám přiznám že autor podle mých někdy má pravdu někdy nemá pravdu. Proč jsem důvod dělal Jailbreak kvůli svobodu Cydii aby mohli stáhnout nějaké skvělé aplikace či tématy naproti nesmyslné politiky Apple. Apple myslí že uzavřený je lepší. Dávno říkal že Linux je špatný. Proč? Protože je otevřený. Člověk nelíbí iPhone že je zavřený a tak je v tom problém? Řešení je Jailbreak. Pokud člověk je mu fuk a neřeší tak není důvod dělat Jailbreak. Tohle na bavení do celej života. Co týkání bezpečnosti což nelze říci že App Store je 100% bezpečný. Jednou u Apple měl problémy s iBookem apod... U Cydii není zas strašné ale musí člověk (jako stát expertem iPhone) tak ví jak se má dělat když pro kteří začátečníky dělají na vlastní nebezpečí.

Jako mně osobně že superapple, iphonemania atd... mně začíná unavovat o problematiky iphone s Jailbreakem. Což je nějaká reklama aby lidem nutit všem přestat Jailbreak?Máte půjčení iphone či pronajmutí telefon? Co je ti do toho? Což záleží na uživatelé jak se bude cítit tuto pocit. Já na superapple apod.... což řeší jailbreak o problematiky stahování přes Safari pomocích JailbreakME. Myslím že je dobře to udělali. Bůh ví kde že kdyby nebyl JailbreakME tak může někdo útočit taky. Jaká je kritická chyba což byla velká ostuda už od verzi 1.1.1

Beru úvahu. Kdo líbí nebo nelíbí ale nikdo nutit nebude... :wink:
[size=85][size=85]omlouvam se za mou cestinu lepe psat neumim [/size][/size]
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován:
pon kvě 12, 2008 2:43 pm

Uživatelský avatar Metalgirl | čtv srp 12, 2010 5:58 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

rony píše:Hlavna myslienka je, ze uzavrety system je rovnako nebezpecny ako zavrety ak ma autor aplikacie motivaciu poskodit ta.


Nějak mám problémy se slovenštinou. To u vás máte jinak? Jakože uzavretý je pro uzavřený systém s možností odemknutí a zavretý je pro úplně zavřený systém?

Jinak musím říct, že je to velmi kvalitní článek. Jediná výhoda je opravdu v tom, že apple má 100% pod kontrolou své operační systémy. Stejně ale i tak nemá 100% kontrolu nad všemi aplikacemi, které jsou v appstore.

Pro uživatele, že nemají možnost se v systému za normálních okolností "hrabat" bych řekla, že to má svoje plus. Pusťte totálně neznalého člověka na windows a do pěti minut se nebudete stačit divit, co tam natropí.

Co se týče ze strany těch, co najdou exploit a dokážou to využít ve prospěch JB, tak nám nezbývá nic jiného, než jim věřit nebo ne. Stejně i tak těm, co dávají app do cydie. Článek se mi opravdu líbí.
Jsme rádi, že dodržujete PRAVIDLA fóra. Jsi zde nový? PAK ZAČNI ZDE.
Moderatorka fóra
Moderatorka fóra
 
Příspěvky: 12966
Registrován:
pon úno 15, 2010 8:17 pm

Uživatelský avatar jackherrer | pát srp 13, 2010 10:03 am

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

s clankem souhlasim.. toto mluvi za vse..
Je pochopitelné proč Apple jeho uzavřenost preferuje a podporuje. Naopak naprosto nepochopitelné je to, že existují uživatelé, kteří je v tom naivně podporují.
I will maintain an attitude of open-mindedness.
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 3736
Registrován:
ned úno 01, 2009 10:40 am
Bydliště: Pardubice

Uživatelský avatar split | pát srp 13, 2010 12:12 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Pekny clanok. Jedine s cim uplne nesuhlasim su tie prirovnania. Apple robi uzavreny system aj kvoli tomu, ze predpoklada ze vacsina uzivatelov ani netusi co je to zabezpecenie. A tym padom (prirovnanie s autom) ziaden "imobilizer" instalovat vacsina nikdy chciet nebude.

Okrem toho uzavrenost ma jednu vyhodu pre uzivatela, ktora vobec nebola spomenuta. Ked uzivatel nic nemoze, nic ho netrapi. Preco si ludia kupuju herne konzole? Pretoze sa o nich (narozdiel od PC) netreba starat. Podobne je to aj s iphonom. Cim menej moznosti, tym menej starosti.

V podstate ked nad tym premyslam, mozno by som chcel aj auto kde nemozem otvorit kapotu, aj tak netusim co pod nou je.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 471
Registrován:
pát zář 12, 2008 3:58 pm

Uživatelský avatar Maximus-CZ | pát srp 13, 2010 2:39 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

No, ale je fakt, že Apple OS je mimo jiné vychvalován právě díky tomu, že je tak neuvěřitelně jednoduchý. žádně zbytečné nastavování, nic. Takový One Click OS... Je fakt, že díky té uzavřenosti to tak zůstává a po JBknutí se tenhle faktor poněkud snižuje..

Ale i tak jsem BKoval a budu JBkovat i v budoucnu
iPhone 3G 8GB 2.1 Quickpwned->2.2 Sn0w unlock->3.0 Ultrasn0w Unlock->3.1.2 Ra1n Unlock->prodán
iP 4 Konečně doma!!
iPad 2 16 GB WiFi White 7.0
Povolení Multitasking gest na iPadu bez JB a přes Windows
Senior uživatel
Senior uživatel
 
Příspěvky: 674
Registrován:
pát srp 01, 2008 7:29 pm
Bydliště: tím se myslí spawn?

Fililip | ned srp 15, 2010 9:44 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Nedavno jsem cetl clanek , o free app ktere odesilaji data o uzivateli , takze tvrdit ze uzavreny system je bezpecny je docela prehnane ... Vemte si Jb ...?
Host
Host
 
Příspěvky: 57
Registrován:
ned črc 27, 2008 11:43 am

Uživatelský avatar Tea Racer | ned srp 15, 2010 9:53 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Nedavno byla v iTunes aplikace co byla schvalená a pritom byla skodlivá, stahovala nejak placene updaty bez vedomi uzivatele, on apple není tak uplne odkonaly. Jinak se priklaním k nazorům že pokud vše funguje tak nonJB. Z důvodů bezpecnosti a funkčnosti bych JB nedelal a ani delat nebudu, kdo ví co kdo vloži do sve aplikace. Ikdyž jak jsem psal i apple to uplne neochrání.
...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...

Děkuji, že nežádáte pomoc po soukromých zprávách.
Moderator fóra
Moderator fóra
 
Příspěvky: 4024
Registrován:
pon bře 30, 2009 10:25 am
Bydliště: Tea-Earth.net

siccnezz | sob srp 21, 2010 6:20 pm

Re: Je vo väzení bezpečne? (téma jailbreak trochu inak)

Ono bez vědomí uživatele to taky nebylo. Musel tam prostě dát to heslo..
 

Prehľad diskusií na forum.iphone.cz

* indicates required

Zpět na Novinky o iPhone a dalších Apple produktech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron